NewsGator rešenja za RSS

NewsGator je kompanija koja stoji iza niza aplikacija i servisa koji rešavaju problem agregacije RSS sadržaja. Desktop pokrivaju FeedDemon i NewsGator Inbox za Windows, NetNewsWire za Mac, a na webu su NewsGator Online i NewsGator Go! Donedavno sam koristio NewsFire kao svoj primarni RSS reader, ali sam ga nedavno zamenio sa NetNewsWireom iz jednog jednostavnog razloga: sinhronizacija.

netnewswire.jpg

Sve NewsGator aplikacije koriste centralni server kako bi zapamtile feedove koje pratite, koje ste članke pročitali, a koje ne i isečke koje ste zabeležili. Pošto aktivno koristim dva desktop računara i dve mobilne sprave ovo je prilično zgodno. Ovu situaciju bi pokrio neki web bazirani čitač (Google Reader na primer), ali kada je RSS u pitanju preferiram desktop aplikacije.

Sve navedene aplikacije su zrele i predstavalju sam vrh na polju RSS čitača tako da tu nema potrebe puno da ih hvalim. Zadovoljiće potrebe i najzahtevnijih korisnika, a centralizovanost i činjenica da su sve aplikacije besplatne su samo razlog više da ih probate ako već niste.

Zend Studio Profiler na Leopardu

Profiler je ubedljivo najbolji alat ukoliko tražite uska grla u vašim PHP aplikacijama. Da bi isti radio unutar Zend Studija treba vam Zend Debugger serverska ekstenzija. Ako koristite PHP i Apache koji dolaze uz Leopard primetićete da stvari baš i ne funkcionišu kako treba. Problem je u tome što Zend Debugger ne radi sa Apachem koji radi u 64-bitnim režimu kako je isti konfigurisan na Leopardu. Rešenje - ubijte Apache iz Sharing Preferences panela i poterajte ga u 32-bitnom režimu:

sudo arch -i386 /usr/sbin/httpd

Više detalja možete naći u ovoj diskusiji. Postujem sebi kao podsetnik pošto sumanjam da će ovo ikome zatrebati :)

profiling.jpg

Front Row na TV-u

Imate Mac, veliki TV? Dobro sobno ozvučenje? Oh, super. To znači da dnevnu sobu možete da pretvorite u jedno integrisano multimedijalno iskustvo sa svega par kablova i opciono jednom zanimljivom spravom koju sam nedavno pominjao.

Sada ću pisati o tome kako uživate u filmovima i ostalim sadržajima sa vašeg Mac laptopa na TV-u. Možda se neko zapita - čemu priča, zar nije Mac u fazonu da samo prištekam spravu i sve radi? U ovom slučaju ne u potpunosti. Najočigledniji problem je da ne možete da koristite TV kao primarni display dok je laptop zaklopljen osim ako ne idete sledećim koracima:

  1. Povežite TV i laptop. Za desetak eura možete naći DVI - HDMI kabal. Ako imate MacBook Pro to je dovoljno. Za MacBook će vam trebati i MiniDVI - DVI konverter (koji je kod nas bezobrazno skup - parče plastike i žice košta ni manje ni više nego 30 eura).
  2. Audio izlaz na zvučnike ili TV u zavisnosti od toga kako povezujete ozvučenje (meni sve ide kroz TV).
  3. Laptop će prepoznati TV kao sekundarni display. Kada zatvorite laptop on će otići u sleep mod, a TV će izgubiti signal.
  4. Dok je laptop zaklopljen probutie ga pomoću Apple Remove-a. Sada će TV biti primarni display i moći ćete da uživate u jednom ogromnom i dobro ozvučenom Front Row iskustvu.

Manje više očigledno, zar ne? Meni u prvih par pokušaja kada sam probao ovo da namesti nije bilo jer nisam znao jedan izuzetno bitan detalja - laptop mora da bude povezan na napajanje da bi ovo radilo. Ako je laptop na bateriji ništa od posla.

front-row-on-tv.jpg

Pivo, grickalice i daljinski u ruke i udri :)

Vremeplov

Pored silnih unapređenja kojima se Apple hvali krajnji korisnici će Leopard najverovatnije zapamtiti kao Mac OS koji je doneo Time Machine. Ok, možda ne svi, ali ja definitivno hoću.

Za neupućene - radi se o sistemu za backupovanje podataka, a karakteriše ga jednostavnost korišćenja i transparentnost. Potrebno je da odaberete disk na kome će se backupi skladištiti i to je manje više to. Još možete da podesite šta ne želite da se backupujete (muziku i filmove na primer) i da li da vas Time Machine obavesti o brisanju starih backupa (kada se disk napuni Time Machine će napraviti mesta tako što će obrisati najstariji nedeljni backup). Time se lista opcija manje više završava.

Stvar je u potpunosti automatizovana i dešava se u pozadini tako da korisnik ne treba da razmišlja o celom procesu. To je ono što je najjači adut ovog sistema - podaci su na sigurnom bez cimanja.

time-machine-backup.jpg

Pored toga što vam omogućava da iz backupa izvučete podatke koje ste možda greškom obrisali ili vam opet trebaju, Time Machine ima i jedan killer feature - mogućnost da u potpunosti restoreuje vaš korisnički nalog pomoću Migration Managera. Nešto se desi sa vašim OS-om i prisiljeni ste da ga reinstalirate? Nikakav problem - nakon instalacije čistog OS-a samo recite Migration Manageru da uveze podatke iz Time Machine backupa i to je to. Savršeno jednostavno i korisno.

Više tehničkih detalja o Time Machineu možete pročitati u ovom tekstu na MacKorisnik.com blogu.

AirPort Express i Airfoil

AirPort Express je stvarno lepa spravica. Pored toga što vam omogućava da bežično umrežite do 10 korisnika koji kasnije međusobno mogu da dele internet konekciju, fajlove, štampač, mrežni disk itd on ima jedan feature koji apsolutno obožavam - mogućnost da bežično streamuje zvuk sa računara na sobno ozvučenje.

U praksi to znači sledeće - ležim u krevetu i kuckam nešto na laptopu. Pomoću AirPorta imam net i pristup svim računarima i diskovima u stanu, a u isto vreme iz iTunesa muziku puštam direktno na sobno ozbučenje, bez ikakvih kablova.

Jedini problem koji dati setup ima je što samo iTunes može da streamuje zvuk na AirPort, ali i za to ima rešenje - Airfoil. To je mala aplikacija koja vam omogućava da steamujete zvuk iz bilo koje aplikacije ili sa celog sistema na jednu ili više AirPort Express sprava ili neki drugi računar. Ne može ni biti ni izgledati jednostavnije:

airfoil-in-action-1.jpg

Trenutno stanje - sedim na trosedu sa laptopom u krilu, radim na bateriji i slušam radio sa Last.fm-a (Lacuna Coil's similar artists radio). Nema ni jedan jebeni kabal blizu mene i stvarno sam happy zbog toga.

AirPort Express i Airfoil rade i na Windowsu i na Macu. Airfoil je shareware i košta $25 dok cena AirPort Expressa kod nas iznosi oko 9000 dinara.

Kombinacija grafičkog i komandnog interfejsa u praksi

Upravo sam primetio jednu zanimljivu stvar u načinu na koji koristim računar - umesto da kliknem na nekakvu ikonicu ili stavku iz nekog menija da bih došao do nečeg što mi treba obično je dovoljno da pritisnem jednu kombinaciju tastera i počnem da kucam šta mi treba i da to bude nađeno. Enter i ja već slušam pesmu koju želim ili imam program koji mi treba pokrenut. Koristim par aplikacija kako bih postigao da su mi stvari koje mi trebaju uvek na dohvat ruke, a da ne moram ni da pipnem miša.

Treba da pokrenem određenu aplikaciju

Kucam Ctrl + Space i počnem da kucam ime aplikacije. QuickSilver mi izlista sve dostupne aplikacije i jednostavno odaberem šta hoću da pokrenem.

Launch Application

Zahvaljujući ovome u Docku imam samo Finder i Trash. Nema potrebe za bilo kakvim prečicama.

Hoću da čujem određenu pesmu

Pritisnem F8 i počnem da kucam. CoverSutra će pretražiti albume, izvođače i imena pesama i rezultate složiti u preglednu listu.

Launch Song

U Firefoxu sam i hoću da posetim određeni sajt

Fokusiram address bar sa Cmd + L ili Ctrl + T za novi tab nakon čega je address bar automatski fokusiran i počnem da kucam. Firefox 3 (još uvek u beti u trenutku kada ovo pišem) filtrira moj history i lista stranice koje odgovaraju upitu.

Launch Page

Ovaj novi Firefox feature plus Google pretraga (Alt + K) su skroz promenili način na koji koristim browser. Više mi ni Bookmarks bar nije vidljiv. Ne treba mi...

Skitch, genijalan program za hvatanje shotova

Vreme koje mi je bilo potrebno da kreiram ovaj screenshot, prebacio u veličinu koja odgovara postovanju na ovom blogu, dodam senku na belu pozadinu, iskucam tekst i uploadujem ga na server - ne više od 15 sekundi:

Shot

Skitch je baš opasno dobro osmišljena mašina za pravljenje shotova. Pogledajte video (na dnu Skitch stranice) čisto da vidite šta sve ovaj porgram može i koliko je jednostavan za korišćenje.

Još uvek je u betu i treba vam invite da biste ga mogli probati. Ja sam svoj dobio kroz 2 dana nakon što sam ga zatražio, ali je najbrže da nađete nekog ko već ima Skitch i par pozivnica za podeliti (ja još uvek nemam).

Apsolutna preporuka!

VMware Fusion - Windows u Mac OS-u

Iako sam se u potpunosti prebacio na Mac pre nešto jače od godinu dana Windows mi je i dalje potreban zbog testiranja i e-bankinga. U početku sam imao jednu Windows mašinu koju sam koristio po potrebi, ali pošto je ona nedavno prebačena u kancelariju nije mi uvek na raspolaganju pa mi je trebalo neko drugo, po mogućnosti mobilno rešenje. VMware Fusion je platforma koja može da pogoni niz x86 baziranih operativnih sistema unutar Mac OS-a (Windows, razne distribucije Linuxa itd). Pored klasičnih mogućnosti koje se očekuju od slične platforme tu je jedan režim rada koji me je impresionirao - Unity mod. Klasičan pogled na virtualnu mašinu je operativni sistem unutar prozora ili u full screen modu:

VMware Fusion in Normal mode

Kada je virtuelna mašina u Unity modu ona je sakrivena, a prozori aplikacija iz nje su "izvučeni" i ubavečeni u Mac OS X okruženje poštujući (skoro) sva njegova pravila: ikonica u Docku, copy - paste između aplikacija koje se voze na dva odvojena OS-a, ekspoze...

VMware Fusion in Unity mode

Razlog zašto me taj režim oduševljava je činjenica da radi upravo onako kako bih očekivao da radi. Sve je na mestu. Za sada koristim samo IE za testiranje i eBanking. Ako se budemo odlučili da ozbiljno podržimo Windows + IIS + MSSQL kao activeCollab platformu trebaće mi i nešto više, ali za sada mi i ovo radi posao.

Btw, Windows XP virtualna mašina radi kao sat sa samo 128MB memorije :)

Mac OS X Leopard, najveći problemi

Početkom novembra stigla mi je kopija Leoparda (nova verzija Mac OS-a sa oznakom 10.5). Pošto po prvi put u životu upgradujem Mac OS nisam znao jedno zlatno pravilo - nikada ne gazite postojeći OS novom verzijom već napravite backup i instalirajte novu verziju na čist disk. Očekujući da će upgrade proći bez većih problema samo sam pregazio postojeći OS i završio sa sledećim problemima:

  • Sistem ima problema sa gašenjem. Prilikom Shut Down disk ostaje aktivan i drži mašinu budnom. Računar se tada mora hardverski ugasiti i pri sledećem startovanju prijavljuje Improper Shutdown grešku.
  • Photoshop puca odmah nakon startovanja. Moram li da opisujem svoju sreću što softver koji košta 650e (bez PDV-a) i koji svakodnevno koristim ne radi na mojoj primarnoj radnoj mašini?
  • Neki korisni plugini za Mail.app i Safari.app ne rade na novoj verziji operativnog sistema. Ako je za utehu kod ovih programa je Apple baš napravio značajna unapređenje. Plugine ćemo sačekati...
  • Još par sitnica kojih sada ne mogu da se setim.

Ouch!

Sve su ovo stvari koje će doći na svoje vremenom ili nakon što odradim čistu instalaciju sistem, ali opet me nervira što sam se zaleteo i sebi samo napravio posla.

Razvijam i prodajem softver, trebalo bi bolje da znam šta znači major upgrade bilo kog softverskog paketa i da se NIKADA ne treba zaletati na latest and greatest verziju do onog trenutka dok ne dobije bar prvi bug fix upgrade.

Apache, PHP i MySQL na Leopardu

Upgrade na Leopard je skroz rasturio moj Apache + PHP + MySQL setup. U ovom tekstu imate sve korake kako da vratite stvari u normalu. Ja sam imao tu nesreću da sam taj tekst našao tek na kraju, kada sam već namestio većinu stvari. No dobro, bar sam naučio neke nove stvari.

Macan je stigao

Danas sam se dokopao svoje kopije nove verzije Mac OS-a. U pitanju je Mac OS X 10.5 - Leopard. Upgrade je prošao bez većih problema i štucanja. Ostalo je pitanje šta je od aplikacija preživelo, a šta puca pod novom verzijom OS-a. Za ovih par sati koliko ga koristim samo Photoshop puca, ostalo radi skroz korektno. Pisaću detaljnije o novim mogućnostima kada se utisci slegnu i kada se malo poigram sa njima. Za večeras mi je dosta i računara i blogova i opasnih mačaka... Odoh da spavam.

Leopard

Budilnik

Pre neki dan sam prodao telefon i kako stvari stoje neću nabavljati drugi neko vreme tako da sam ostao bez još jedne stvarčice koju sam do sada uzimao zdravo za gotovo - alarma na telefonu. Programerska logika nalaže da sve svoje problem rešavaš programima ;) tako da sam pojurio neki lep alarm app za Mac. Ima ih dosta, ali sam downloadovao samo jedan i na njemu ostao. Fino je kada naletite na nešto što vam odgovara iz prve. Alarm Clock 2 je besplatan mali alat koji ima sve što od jedne takve aplikacije očekujem:

  • Mogućnost definisanja više različitih alarma koji mogu da se ponavljaju (recimo - za radne dane i za vikend)
  • Odabir neke prijatne melodije koja će se pustiti i koliko jako
  • Radi uvek u pozadini i nenametljiv je

Uz te osnovne funkcije Alarm Clock 2 ima i niz naprednih poput podrške za Apple Remote (mali daljinski koji dobijate uz svakog Maca) tako da ne morate da ustajete i bauljate do računara da biste pauzirali ili ugasili alarm, Easy Wake koji polako pojačava muziku kako bi vas što nežnije probudio, čita muziku iz iTunes libraryja itd. Ma bombonica...

Mene budi:

Alarm Clock 2

Ako me odbrojavanje ne probudi umilna melodija koja sledi sigurno hoće :) Buđenje zagarantovano.

Quicksilver

Quicksilver

Quicksilver je mali, ali jako moćan alat koji vam omogućava da brzo pristupate aplikacijama, komandama, manipulišete fajlova i štošta još. Filozofija ovog alata se u osnovi svodi na delovanje bez razmišljanja. Cilj je da se neki česti zadaci kao što je otvaranje fajla ili aplikacija (ma gde da se nalazili), mailovanje odabranih fajlova i slično automatizuje na taj način da se nakon određenog perioda čovek toliko navikne da zadatak i proces njegovog rešavanja biva potisnut i ostane samo rezultat. Ova filozofija je u skladu sa tvrdnjom da je tehnologija onoliko dobra koliko nam omogućava da zaboravimo stvari.

Iako je zaboravljanje u ovom slučaju dobra stvar jer čini rad lakšim, stvari postaju u najmanju ruku frustrirajuće kada alat na koji se toliko naviknemo da prestanemo da ga budemo svesni odjednom nemamo na raspolaganju. Ne samo da moramo da radimo "peške", već nas i znanje da postoji nešto što bi nam mnogostruko olakšalo rešavanje problema kljuca i ne možemo da se otarasimo misli - "E da ima to i to, ovo bih uradio bar 10x brže".

Danas sedam za računar da bih ubrzo skontao da mi iz nekog razloga Ctrl + Space ne izbacuje Quicksilver dijalog. Pogledam, Quicksilver je pokrenut (čuči u Menu baru), podešavanja - prečica je podešena na Ctrl + Space. Ali ne radi... Restart Quicksilvera. Ne radi. Logičan naredni korak je restart računara, ali pošto sam imao gomile otvorenih alata i bio u sred rešavanja jednog zadatka odustanem od restarta, kao - mogu bez Quicksilvera. Nisu prošla ni 3 minuta i već sam bio toliko isfrustriran da sam pogaosio sve i restarovao računar. Jednostavno ne vredi. Mučenje...

Mac OS X i Nokia N73

Mac OS X i iSync se jako lepo igraju sa raznim mobilnim uređajima omogućavajući krajnje jednostavnu integraciju računara i telefona. Telefon možete koristiti za pristup internetu, slanje SMS-a (što da se mučite sa tastaturom na telefonu kad su vam računar i prava tastatura pri ruci), sinhronizaciju podataka iz adresara i kalendara i tako dalje. Super je varijanta kada odete negde na klopu ili u šetnju i setite se da nešto morate da uradite. Ukucate to u telefon i kada se vratite samo sinhronizujete sa primarnim kalendarom. Što je najleše, to sve radi bez ikakvog dodatnog softvera i uz minimalna podešavanja.

iSync & Nokia N74

Danas sam tek saznao da je konačno i N73 zvanično podržan. Kada sam uzeo Mac N73 nije bio podržan pa sam koristio plugin koji je jedan od korisnika skuckao. Radilo je to sasvim fino - do jednom. Sitna "greška u kompjuteru" i kompletan imenik na telefonu i na računaru su bili obrisani. Naravno, kao i svaki iskusan korisnik računara nisam pravio backup pa se zato zadnjih mesec, dva svima izvinjavam i objašnjavam zašto više nemam njihov broj telefona.

Sad još samo da skontam zašto mi je opcija za slanje SMS-a u Address Booku onemogućena i sve će biti super. Da li brojevi moraju biti u određenom formatu da bi ih Address Book prepoznao ili je nešto drugo po sredi? Koristim standardan format: +381643464***.

PS: Umalo da zaboravim da izjavim dobrodošlicu još jednom switcheru. Nek' te mašinica služi lepo!

Lokacija: Working!

Počnimo sa dve zanimljive stvari:

  1. Internet mi je ogromna smetnja u radu. Čak i kad se zaletim ponekad napravim pauzu između dve linije koda tako što proverim šta ima novo na netu. Najgore je kada se ta pauza rastegne na više od pola sata gde mi onda treba još 15 minuta da se vratim onome što sam radio.
  2. Mac OS X podržava definisanje profila mrežnih podešavanja - lokacija. Tako možete imati profil za posao gde ste iza nekog proxy servera, za kuću gde imate direktan pristup ili pak profil za vaš omiljeni kafić sa wireless pristupom. Opcije za menjanje se nalaze unutar glavnog menija tako da su globalno dostupne.

Na pitanje kako bih najlakše sprečio sebe da pristupam internetu kada radim Godža je dao jako dobar savet - definiši lokaciju gde je mreža loše konfigurisana ili kompletno isključena. Savršeno!

Kada krenem da radim samo promenim lokaciju na Working i istog trena više nemam pristup ni lokalnoj mreži, ni Internetu. Treba mi samo jedan klik da ponovo sve osposobim, ali je i on dovoljan da me podseti da treba da radim, a ne da surfam.

Lokacije unutar glavnog menija

Sad još samo da smislim način da budem dostupan na ICQ pošto nam je to primaran način komunikacije u firmi. Najverovatnije ću instalirati IM na telefon kako bih bio prisutan, pa se prebacivati na komp kada me startuju. Imate neki bolji predlog?